אוויר נקי ובריא במערכת מיזוג האוויר ברכב

נושמים נקי

המכונית הפכה לכורח בחיינו הפעילים, ולמרבה המזל, מיזוג האוויר מספק סביבה נעימה לנסיעה. ייתכן שפעולת המיזוג תשתבש בשל זיהום אוויר תעשייתי, חיידקים, פטריות ומיקרו אורגניזמים אחרים, כגון: גזים הנפלטים מאגזוז של מכוניות, ניקוטין ואבק.

המאייד מכיל מייצבי קירור ובו מתנקזים חום, לחות ומים, המתייבשים מחוץ למייצבי הקירור. בתנאים מסוימים, הלחות המתנקזת מצטברת בין מייצבי הקירור. סביבה לחה וחשוכה זו, שבה הטמפרטורה עולה ויורדת, מספקת את התנאים האידיאליים להתרבות המיקרו אורגניזמים. עם הפעלת המיזוג, המיקרו אורגניזמים פורצים לתא הנוסעים ונשאפים על ידי הנוסעים. ההשלכות של זיהום זה הן גירויים בעיניים, בדרכי הנשימה, ריח לא נעים, דלקות בקטריאליות ותגובות אלרגיות.

כיצד עובדת מערכת המיזוג?

מערכת מיזוג האוויר פועלת על עיקרון מחזורי של נוזל קירור במערכת סגורה. מחזור הקירור מאופיין בשני צדדים, בהתאם ללחץ: צד אחד בלחץ גבוה – הנוזל היוצא מהמדחס למאייד, והצד השני בלחץ נמוך – מהמאייד למדחס. תוצר התהליך הוא שהאוויר בחלל הרכב מתקרר.

המדחס אחראי לפעולה המחזור הרציפה והוא שגורם לשינוי הצבירה של הנוזל/גז. בעת הפעלת מערכת המיזוג, הנוזל משתנה לסירוגין: הוא מתפשט והופך לגז, והגז הופך לנוזל. בשל ההתאיידות, הטמפרטורה הסביבתית של המאייד צונחת והאוויר הקר מנותב אל פנים הרכב. הלחות והחום היוצאים כתוצאה מפעולה זו תלויים בטמפרטורה האוויר. על מנת לקלוט את החום, הנוזל צריך להיות בטמפרטורה קרה יותר מזו אשר בתא הנוסעים וחמה יותר מזו אשר במעבה.

בעיות במערכת המיזוג ופתרונן

טמפרטורות נמוכות בשטח הפנים של המאייד גורמות לעיבוי לחות באוויר. טיפות המים הנוצרות נלכדות בין צלעות הקירור. על המאייד עלול להצטבר זיהום סביבתי, כגון אבק, עלים, חרקים, ניקוטין ואבקנים. השילוב של חושך ולחות הוא סביבה אידיאלית לגידול מיקרו-אורגניזמים .

ככל שהמודעות לבעיה גוברת, צצים פתרונות להרחקת הזיהום ולניקוי פני השטח של המאייד, כך שגידול חוזר של מיקרו-אורגניזמים יימנע לזמן מה. הפתרון הזמין והפשוט ביותר הוא תרסיס. יתרונן של פחיות תרסיס הוא שהן אינן דורשות ציוד עזר.

ריח של עובש מהמזגן
על המאייד עלול להצטבר זיהום סביבתי, כגון אבק, עלים, חרקים, ניקוטין ואבקנים.

 

טיפול באמצעות תרסיס

את היתרונות הבאים:

* הטיפול אוטומטי לחלוטין: זמן הפעולה  נמשך פחות 2 דקות  ואין צורך בתפעול במהלך הניקוי.

* טיפות קטנות מאוד של המוצר חודרות לתוך המעברים הצרים ביותר ולחלקים העמוקים ביותר של המאייד.

* נוזל חזק מאוד ויעיל מאוד השומר למשך כשנה על מערכת נקייה מזיהום הנגרם ממיקרו-אורגניזמים.

הוסף תגובה חדשה
  1. רפי לין says:

    עוד על המזגן ברכב, רכיביו וחלקיו ופעולתו – כאן:
    http://www.musach.co.il/forum/showthread.php?t=708