!חלק מקורי או חלופי? – הפער בין תדמית למציאות עולה לך ביוקר

 

 

 בעשור האחרון תעשיית הרכב עוברת שינויים משמעותיים רבים בעקבות התפתחות טכנולוגית דרישות רגולטוריות, הגלובליזציה, חומות מיסוי ותמורות בהון ובתעשייה. שינויים אלה מאלצים את יצרני רכב העולמיים לייצר כלי רכב כולל חלפים ומכלולים שונים במגוון מדינות ומפעלים בכל העולם בהתאמה לשיקולים כלכליים בשאיפה להתייעל ולצמצם עלויות.

צרכנים הרוכשים חלק מקורי עם תווית יצרן הרכב, אינם מודעים למדינת המקור או המפעל המייצר. כך יוצא, שהצרכן עשוי להאמין שהחלק יוצר בגרמניה או באיטליה וזאת משום שהרכב גרמני או איטלקי בפועל יוצר במדינות כגון הודו או סין. ראוי לציין שחלפים מקוריים ותחליפיים המיובאים לארץ מיוצרים תחת בקרת איכות גבוהה ובהתאם לסטנדרטים בינלאומיים בין היתר על פי תקן של יצרני הרכב.

יצרנים רבים כגון    DENSO ,VALEO ,HELLA ועוד רבים, מייצרים חלקים מקוריים ליצרני הרכב  באריזה מקורית, ובמקביל משווקים  לשוק החופשי את אותו המוצר אשר איכותו אינה שונה  מאיכותו של החלק המקורי.

בפועל קיים פער משמעותי לעיתים של מאות אחוזים בין חלק מקורי לחליפי.

לדוגמא מחיר המומלץ לצרכן למדחס מזגן ניסן קשאקאי  באתר היבואן הוא כ 5200 ₪ + מע”מ   מדחס שווה ערך מדגם NISSENS   מחירו לצרכן כ 900  להלן דוגמאות נוספות

תמונה תאור מוצר מחיר יבואן רשמי* מחיר יבואן חליפי* הפרש ב %
משאבת מים קיה ריאו 1.4 2015 525 ₪ 180 ₪ 292%
מודול הצתה קיה ריאו 1.4 2015 535 ₪  ₪ 174 307%
פנס חזית שמאל טויוטה פריוס שנת 2013 3779 ₪ 730 ש”ח 517%

 

 

*מתוך מחירון לחודש יולי 2019

שיעור החלפים המקורים הנמכרים  בישראל  מוערך בכ – 61%  נתח שוק זה גבוה משמעותית בהשוואה לנתח השוק במדינות אירופה  כדוגמא צרפת 29% , בריטניה 27%.

על פי בדיקה שנעשתה עבור משרד האוצר ב דצמבר 2017 , נמצא כי בתחום החלפים לרכב קיימים כשלים תחרותיים ומבניים המביאים לכך שבישראל ליבואני הרכב השפעה גדולה מהמקובל בעולם בשוק זה.

ביולי 2017 קבעה ועדת הכלכלה של הכנסת תקנות חדשות האוסרות על יבואני הרכב ועל בעלי מוסכים לסרב לטפל בלקוחות הרוכשים בעצמם חלקי חילוף ומביאים אותם למוסך.

סטארטר מאפשרת לגולש לבצע השוואה בין העלויות השונות  ובין המותגים השונים של חלק מקורי לחלק חליפי ובכך לבצע רכישה מושכלת בהתאם לצרכיו

*מאמר זה הוא מאמר דעה – אינו ממליץ על רכישה של חלף כזה או אחר

הוסף תגובה חדשה
 1. הנרי שילון says:

  כל הכבוד כיף לי כטכנאי רכב בעל הסמכת אוטו טק לבחון את תוכן הטכני באתר כאמין.ובעל מחירים טובים ותחרותיים…ישר כח..הנרי שילון טכנאי בכיר בחברת שגריר בעל הסמכת אוטו-טק.ומוסכניק בפועל.

 2. משה כהן says:

  יפה מאוד

 3. אילן זוולי says:

  הגיע הזמן שלצרכן קצה יהיו את כל האפשרויות לבחירה מושכלת חכמה ומשתלמת.!
  שאפו
  בהצלחה.

 4. בני says:

  תענוע