מדוע אנו משלמים על חלפים בפער של מאות אחוזים יותר

רשות התחרות בראשותה של הגברת מיכל הלפרין החליטה לבדוק מדוע אנו משלמים על חלפים בפער של מאות אחוזים יותר ממחירו של אותו חלף בחו”ל!

לאחר שש שנים של מאמצים ממשלתיים, בעיקר של פקידי משרד התחבורה להורדת מחירי החלפים, לוקחת את המושכות הממונה על התחרות במטרה לעשות סדר.
על פי דיווח ב’כלכליסט‘ ב 11/11/19, בשבוע שעבר קיבלו גורמים בקרב יבואניות הרכב וגם בענף המוסכים בקשות לחשיפת מידע אודות מחירי רכישה ומחירי התקנה של חלקי חילוף.

מדובר בחקירה מקיפה ראשונה של רשות התחרות את ענף החלפים בעשור הנוכחי. הבדיקה תבחן מדוע מחירי חלקי החילוף בישראל נותרו גבוהים וכמו כן תבדוק הרשות מה שיעור הרווח של היבואניות והמוסכים על החלפים.
מרבית התיקונים במוסכים מתבצעים בעקבות תאונות. חברות הביטוח הן אלה המממנות את התיקון. מדובר בחלפים יקרים שחברות הביטוח מקבלות עבורם הנחות של יותר מ-50% ממחירי המחירון. ואילו צרכן פרטי נדרש לשלם מחיר גבוה בהרבה על אותו חלף בדיוק.

בשנת 2013 הודיע משרד התחבורה על ‘מהפכת החלפים’ – אשר כללה נוהל מיוחד התקף גם כיום שמחייב מוסכים להציג ללקוחותיהם את מחירי התיקון האפשריים לרכב הן בחלקי חילוף מקוריים והן בחלקי חילוף חליפיים, כולל הצעת מחיר מסודרת.
בשנת 2014 עלה קמפיין ציבורי שנועד להוזיל את המחירים. במקביל הודיע משרד התחבורה שבמסגרת חוק רישוי רכב יחויבו המוסכים להציע לכל לקוח חלקי חילוף הן מקוריים והן חליפיים.

בשנת 2017 הוחלט בוועדת הכלכלה לחייב בעלי רישיון לסחר במוצרי תעבורה לפרסם מחירוני חלקי חילוף באינטרנט בכדי שהצרכן הסופי יוכל להשוות מחירים. אבנר פלור, סמנכ”ל בכיר במשרד התחבורה טען אז, כי “הצרכן הסופי נהנה מאחוזי הנחה בודדים, בעוד שציי רכב יכולים לקבל הנחות של 60-70 ואפילו 80 אחוזים”.

ברשות התחרות אישרו לכתבי ‘כלכליסט‘ כי “במהלך הימים האחרונים פנתה רשות התחרות אל גורמים בענף הרכב בנושא חלקי חילוף.

 

סטארטר– הבית של החלפים לרכב, הינו מנוע השוואת מחירים בלתי תלוי. הרעיון המרכזי העומד מאחוריו, הוא להעניק לנהגים הישראלים, את הכוח והיכולת לעמוד על זכותם להשוות בין מחירי חלפי הרכב. לעשות זאת בצורה קלה, פשוטה, ברורה ומהירה ולאחר מכן, לבצע קנייה חכמה וחסכונית. מטרת האתר היא; להוריד את העלויות המופרזות בתחום אחזקת הרכב, ליצור שקיפות מלאה מהדוושה ועד לשמשה, מהאלטרנטור ועד לרדיאטור.

הוסף תגובה חדשה